کوکوپیت در خاک آماده کشت

کوکوپیت در خاک آماده کشت و پرورش گیاهان آپارتمانی

کوکوپیت در خاک آماده کشت

کوکوپیت یک بستر کشت چند منظوره است که علاوه بر کشت های رایج هیدروپونیک در تولید خاک های آماده کشت جهت کشت های گلدانی و گیاهان آپارتمانی کاربرد دارد. شرکت های تولید کننده خاک های آماده کشت از کوکوپیت به عنوان یکی از اجزای اصلی محصولات خود استفاده می کنند و تقریبا تمامی خاک های گلدانی و آپارتمانی موجود در بازار حاوی درصدی از کوکوپیت (بین 10 درصد تا 80 درصد) می باشند. این بسترهای آماده کشت حاوی کوکوپیت علاوه بر نیاز کمتر به آبیاری باعث تولید گیاهان سالم تری می شوند. همچنین تولید گیاهان در این خاک های آماده از نظر زمانی سریع تر و از نظر اقتصادی با صرفه تر است. با مخلوط کردن میزان کمی کوکوپیت (در حدود 10 درصد) به خاک های گلدانی می توان باعث حجیم تر شدن و متخلخل تر شدن خاک شده که در نهایت منجر به بهبود کیفیت محصول و پایین آمدن هزینه ها می شود. به طور کلی کوکوپیت به عنوان یک بستر کشت سالم و ارگانیک یکی از اجزای اصلی محصولات تولیدکنندگان خاک های آپارتمانی و آماده کشت است که در کیسه های پلاستیکی به صورت مخلوط با کودهایی نظیر ورمی کمپوست در بازار عرضه می شوند.

نکات مهم در استفاده از کوکوپیت در خاک های آماده کشت:

• نسبت حجمی و وزنی کوکوپیت به سایر افزودنی ها نظیر کود ورمی کمپوست, پرلیت و سایر مواد مورد استفاده در تولید خاک باید در حد مناسب باشد.
• پیشنهاد می شود کوکوپیت در زمان تهیه خاک مرطوب شود تا حجم نهایی آن معلوم گردد و استفاده مستقیم کوکوپیت به صورت خشک توصیه نمی شود.
• برای پرورش گیاهان حتما باید از کودهای ماکرو و ریزمغذی به میزان لازم استفاده شود. کوکوپیت به تنهایی عناصر مورد نیاز برای تغذیه و رشد گیاه را در خود ندارد.